Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Bakteriler her yerde… Kapı kollarından tezgahlara, tuvalet ve çevresinden lavaboya kadar her yerde bakteriler bulunur. Tabii bunu bir korku filmine çevirmeye gerek yok ancak bakterilerin çoğalması sağlık için riskler oluşturur. Tuvalet ve çevresi sağlığa zararlı bakterilerin en çok bulunduğu yer olduğu için burada hijyenin sağlanması özellikle önemlidir. Çamaşır suyundan tuz ruhuna kadar çeşitli malzemeler ile bu hijyeni sağlamak mümkün. Ancak eğer bu ağır kimyasalları kullanmak ve solumak istemiyorsanız tuz, sirke ve karbonat gibi ürünlerle tuvalet temizliğini tam olarak yapabilirsiniz.

Evde bulabileceğiniz ürünlerle tuvalet temizliği yapabilmek için gereken malzemeler sirke, tuz, sünger, temizlik bezi, karbonat ve bunları karıştıracağınız bir leğen ile püskürtmeli plastik bir şişedir. Püskürtmeli şişe için eski bir temizlik malzemesinin ambalajını iyice temizledikten sonra kullanabilir veya devamlı kullanacaksanız bir yapı marketten satın alabilirsiniz.

Eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırdıktan sonra püskürtmeli şişeye doldurun. Bu karşımı tuvalet içi, oturak, lavabo, lavabo tezgahı, duş küveti, duş camları ve hijyen sağlanması gereken tüm yüzeylere sıkın. Kokusu hoş olmayacaktır ama en azından çamaşır suyu gibi sirke solumanın sağlık açısından bir tehlikesi yok.

Daha sonra sirkeli suyu sıktığınız yüzeyleri temizlik beziyle silin. Sirke bakterilerin ve küfün öldürülmesi için etkili bir temizlik malzemesidir. Ayrıca pahalı kimyasal temizlik malzemelerine göre çok ucuzdur ve çevre dostudur.

Lavaboda ve lavabo musluğu kenarında biriken sabun artıklarını ve su lekelerini temizlemek için 1 çay kaşığı tuzla 4 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Bu karışımı süngerle temizlenecek bölgelere sürün ve etkisini göstermesi için 5 dakika bekleyin. Daha sonra su ile durulayın.

Banyo zemin kaplamalarının ve duş küvetinin temizliği için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonatı yüzeye döktükten sonra ıslak sünger ile ovalayarak silin. Bir süre bekledikten sonra su ile durulayın.

Tuvalette tam olarak hijyen sağlamak için banyonun tamamını olmasa bile klozet kapaklarını, tuvalet içini ve oturağı sirke ile 2 günde bir temizleyin.