Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklarınız bazen eskidiği için kumaş rengini kaybedebilir ya da çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından sıklıkla kullanıldığından kazalara maruz kalabilir. Koltuklar nasıl temizlenir yazımızda kumaş kaplama koltuklar için uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerini bulabilirsiniz.

Çıkarılabilen koltuk kılıflarınız varsa şanslısınız. Kılıfları çıkararak çamaşır makinesinde yıkayarak büyük bir işi kısa zamanda çözebilirsiniz. Ancak koltuk kılıfının yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Genellikle soğuk suda yıkamanız tavsiye edilmektedir. Eğer yıkama talimatı bulamadıysanız kuru temizlemeye verebilirsiniz. Kumaş üzerinde inatçı lekeler varsa çamaşır makinesine atmadan önce leke çıkarıcı deterjanlardan kullanabilirsiniz. Leke çıkarıcı deterjan kullanırken dikkatli olun çünkü bu tip deterjanlar ağartıcı kimyasallar içermektedir.

Koltuk üzerine şarap gibi çıkması zor lekeler oluşturan bir sıvı döküldüğü zaman bu lekeden kurtulmanın en kolay yolu daha leke tazeyken temizlemektir. Şarap, vişne suyu, kahve, çay ve benzeri şekerli içecekler koltuğa döküldüyse kurumasını beklemeden bulaşık deterjanı ve ılık bir bezle silerseniz lekenin çıkması kolaylaşacaktır. Ancak silerken fazla kuvvet uygulamayın çünkü koltuk kumaşı aşınabilir.

Koltuk kumaşınız çıkıyorsa fakat çamaşır makinesine sığmayacak kadar büyükse küveti ılık su ile doldurup çamaşır deterjanı ile elde yıkayabilirsiniz.

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız koltuğa idrarını yapması sizi büyük bir dert ile baş başa bırakabilir. İdrar kurumuşsa daha çok kokuya neden olacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda koltuk kılıfını çıkarıp çamaşır deterjanı ve yumuşatıcıyla yıkayabilirsiniz. Koltuk süngerinin idrar bulaşan bölümünü kesip alt tarafı üste çevirebilirsiniz. Koltuk kılıfı çıkmıyorsa kumaşın görünmeyen veya az görünen bölgelerinden kesip aynı işlemleri yaparak tekrar dikebilirsiniz. Dikerken fermuar eklerseniz daha sonra kılıfı yıkamanız kolaylaşacaktır.

Koltuk kılıfını yıkadıktan sonra yerine takmak için tamamen kurumasını beklemelisiniz. Nemli halde kılıfları takarsanız bu seferde uzun süre ıslak kalacağı için kokuya neden olabilir. Koltuk kılıflarına acilen ihtiyacınız varsa saç kurutma makinesi ile kuruma işlemini hızlandırabilirsiniz.

Evcil hayvan besleyenler için bir tavsiyemiz daha var. Eğer kediniz, köpeğiniz koltukta çok zaman geçiriyorsa idrar yapmasına karşı kılıfın altına, koltuk süngerinin üzerinde naylon poşet ya da plastik bir muhafaza kullanmanız daha sonraki koltuk temizleme işlerinizi kolaylaştıracaktır.