El Yıkamak Neden Önemlidir?

El Yıkamak Neden Önemlidir?

El Yıkamak Neden Önemlidir?

El yıkamak; soğuk algınlığı, hepatit A, menenjit, grip ve ishale neden olan virüslerden korunmak için ilk savunma hattımızdır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış raporlar bulunmuyor ancak virüsler ve temasla bulaşan mikroplar hakkında geniş istatistik bilgilerinin her yıl yayınlandığı ABD’den bir kaç örnek verelim. Sadece ABD’de her yıl 52 milyon soğuk algınlığı vakası görülüyor ve gıda kaynaklı virüslerin yaklaşık 250 çeşidi bulunuyor.

Bir köpeğin salyasının içinde 100′den fazla mikrop var ve bu mikroplar sizi hasta edebilir. Tabii her köpek sevdiğinizde ya da yemek yediğinizde hasta olacaksanız anlamına gelmiyor, ancak ellerinizi düzenli olarak yıkayarak bu riski azaltmanız mümkün.

Gün içinde ellerinizle temas ettiğiniz yüzeyleri bir düşünün. Tuvaletler, elden ele dolaşan paralar, alışveriş torbası, otobüs kapısı, taksi koltuğu, başkasının kullandığı bir kalem…. bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç olarak bir yüzeyden mikrop almanız ve farkında olmadan bu mikrobu ağzınıza, yüzünüze veya gözlerinize bulaştırmanız yüksek bir olasılık. Hastalıklara karşı gerçekten korunma istiyorsanız buna ellerinizi gün içinde periyodik aralıklarla yıkayarak başlayabilirsiniz.

Örneğin grip virüsü bulaştığı yüzeylerde 2 ile 8 saat arası aktif kalır ve bu süre içinde yüzeye temas eden onlarca insana bulaşabilir. Ayrıca düzenli el yıkamak, gıdalar yoluyla bulaşan hastalıkların %50′sinden korunma sağlar. Bu alanda yapılan bir araştırmaya göre, ellerini düzenli olarak yıkayan çocukların %24 daha az hasta olduğu ve mide ağrılarına yol açan hastalıklardan %51 daha az etkilendikleri belirlenmiştir.

Ellerinizi Mikroplardan En İyi Şekilde Arındırmak için

Ellerinizi 10-15 saniye suyun altında tutmak mikropları temizlemez. Maksimum sayıda mikroptan kurtulabilmek için ılık su ve sabunla yaklaşık 30 saniye yıkamalısınız. Mikroplar daha çok parmak aralarında kümelendiğinden bu bölgelere özellikle dikkat edin. Anti bakteriyel sıvı sabunlar ekstra temizlik ve koruma sağlayabilir. Ellerinizi yıkarken tırnakları ve tırnak aralarını fırçalamayı unutmayın. Gün içinde su bulamazsanız anti bakteriyel el temizleme bezleri ile ellerinizi sabunla yıkayana kadar hijyen sağlayabilirsiniz.