El Yıkama Tekniği

El Yıkama Tekniği

El Yıkama Tekniği


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, iyi bir el yıkama tekniği alışkanlığıyla mikropların bulaşmasının önlenebileceğini söyledi.

Saltoğlu, yaptığı açıklamada, günlük işlerimizde bazı uygulamaların mikropların bulaşmasında önemli rol oynadığını belirterek, “İyi bir el yıkama tekniği alışkanlığı ile bu mikropların bulaşmasını önleyebiliriz. Ellerimizi akarsu altında sabunla ovuşturarak yıkama işlemi mikroorganizmaların yok edilmesi için en ucuz, kolay ve iyi yöntemdir” dedi.

El yıkama alışkanlığının çocukluk çağında edinilmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, el yıkama tekniklerini şöyle sıraladı:

“Besinleri hazırlamadan hemen önce ve hazırlama işleminden hemen sonra. Sofrayı kurmadan ve mutfak araç gereçlerini ve masa örtülerini ellemeden hemen önce. Yemeğe başlamadan hemen önce ve sofradan kalktıktan sonra. Çöpleri elledikten hemen sonra (Çöpleri kapalı torbalarda atmalı). Tuvaletten çıktıktan sonra. Çocuklara tuvalet ihtiyaçları için yardım ettikten sonra ve altlarını değiştirdikten sonra. Ter, idrar, balgam, kusmuk, dışkı gibi vücut çıkartılarına temastan hemen sonra. Hayvanları, hayvan kafeslerini ve diğer hayvan eşyalarını elledikten sonra. İş yerine varır varmaz ve iş yerinden ayrılmadan önce. Dışardan eve döner dönmez. Çocuklar için, yuva ve kreşe vardıklarında ve ayrılmadan hemen önce. İlaçları ellemeden hemen önce. Ellerin kirli olduğu fark edilir edilmez. Ev temizliğinden hemen sonra. Kullanmakta olduğu eldivenleri çıkarttıktan sonra.”

Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, el yıkamada antibakteriyel sabunlara gerek olmadığını, ıslak temizlik mendillerinin el yıkamanın yerini tutamayacağını kaydetti. Çalışma sırasında eldiveni çıkardıktan sonra ellerin kirlenmemiş olsa dahi mutlak suretle yıkanması gerektiğini, tek başına eldiven takmanın ellerin kirlenmemesi ve mikropların yayılmaması için yeterli bir önlem olmayacağını ve el yıkamanın yerini tutamayacağını belirten Saltoğlu, şunları söyledi:

“Her zaman akarsu tercihen sıvı sabun kullanın. Ellerinizi ıslattıktan sonra avuç içine bir miktar sıvı sabun alın. Sabun köpürene kadar ellerinizi ovalayın ve köpürdükten sonra en az 20 saniye devam edin. Parmak aralarının, tırnak içlerinin, el sırtının ve bileklerin iyice temizlendiğinden emin olun. Ellerinizi akar su altında durulayın ve elleriniz temizlendikten sonra tekrar musluğa dokunmayın. Ellerinizi, temiz veya bir kullanımlık olan havlularla kurulayın. Musluk vanasını elinizdeki havluyla kapatın. Kullanmış olduğunuz kirli havluyu su geçirmez kirli torbasına atın. Kirli torbasını ayak pedalıyla açın, el değdirmeyin. Cilt çatlakları için gerekiyorsa losyon kullanmaya karar verin. Bir çocuğa el yıkaması amacıyla ister kucağınızda, ister bir basamak kullanarak musluğa erişir pozisyondayken yukarıdaki tüm maddeleri uygulamasına yardım edin ve sonra kendi ellerinizi yıkayın.”