Deri Mobilya Tamiri ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri Mobilya Tamiri ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri Mobilya Tamiri ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri mobilya popüler olmasına karşın bir o kadar da pahalıdır. Evlerde en çok tercih edilen deri mobilyalar arasında deri koltuklar, sandalyeleri deri kaplama sehpalar sayılabilir. Deri mobilyanın bu kadar popüler olmasının ilk sebebi şık görünümü ve ömür boyu kullanılabilecek kalitede olmasıdır. Ancak deri mobilyanızı uzun yıllar kullanmak için bakımını ve temizliğini düzenli olarak yapmalısınız.

Deri mobilya temizliği için özellikle üretilmiş çeşitli ürünleri büyük şehirlerde bulmanız mümkün. Eğer deri yüzeyde derin çizikler veya büyük lekeler varsa bunları deri mobilya tamiri ve temizliği yapan yerlerde çözebilirsiniz. Deri mobilyaların profesyonel firmalar tarafından temizlenmesi ve tamir edilmesi ucuz bir işlem olmadığı için her zaman tercih edilebilecek bir yöntem değildir. Bu yazıda genel deri mobilya temizliği ve küçük leke ve çiziklerin tamiratı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Deri Mobilya Tamiri ve Temizliği

Öncelikle elektrik süpürgenizle deri üzerindeki, minder aralarındaki tozları iyice alın. Süpürge ucunun deriyi çizmemesi için yumuşak fırça aparatını kullanabilirsiniz. Tozlardan kurtulduktan sonra deriyi temizleyecek ve rengini korumaya yarayacak karışımı hazırlayabilirsiniz. Bu karışım için 1 ölçü keten tohumu yağı ve 1 ölçü beyaz sirkeyi karıştırın. Tiftik bırakmayan yumuşak bir bezle bu karışımdan azar azar kullanarak deri kaplı yüzeyi ovarak silin. Eğer bezde kir birikirse temiz yüzeyini kullanın.

Keten tohumu yağı ve sirke ile oluşturduğunuz karışımı deri yüzeye uyguladıktan sonra 7-10 saat geçmesini bekleyin. Bu sayede karışım deriye nüfuz ederek rengini tekrar kazanmasını sağlayacaktır. Son olarak yine tiftik bırakmayan bir kumaşla deriyi iyice ovarak parlatabilirsiniz.

Deri Mobilyadan Leke Çıkarma

Aseton içermeyen tırnak cilası çıkarıcısı deri mobilya üzerinde bulunan lekeleri çıkarmak için kullanılabilir. Asetonlu oje temizleyicisi kullanırsanız derinin rengi solacağı için kesinlikle aseton içermeyen bir tırnak cilası çıkarıcısı satın almalısınız. Asetonsuz çıkarıcıyı bir kulak pamuğuna dökerek kalem çizikleri üzerine uygulayın. Bir süre bekledikten sonra soğuk su ile lekenin olduğu bölgeyi silebilirsiniz.

Deri mobilya üzerinde bulunan lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz diğer bir üründe yağsız saç spreyidir. Yağ içermeyen saç spreyini leke üzerine püskürtün ve 4-5 dakika bekleyin. Spreyin deri yüzey üzerinde kurumasına izin vermeden bir toz bezi ve suyla silin.

Deri Mobilya Üzerindeki Çizikleri Tamir Etme

Deri mobilya üzerinde oluşan küçük çizikleri güderi bir parça ve suyla silerek giderebilirsiniz. Eğer bu işlemden sonra çizikler hala görünüyorsa aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Yumuşak bir bez parçasına bir kaç damla zeytinyağı damlatarak deri yüzey üzerindeki çizikleri daireler halinde ovun. Zeytinyağı çiziklerin görünümünü büyük oranda azalacaktır. Daha sonra su ve bez yardımıyla çiziğin bulunduğu bölgeyi silerek zeytinyağının fazlasını alabilirsiniz.

Kaynak:onikibilgi.com