Granit Silim ve Cilalama Sistemleri Granitte Ayna Parlaklığı Mermer ve Granit Cilalama da Devrim %100 Yerli Sermaye 2 Yıl Garanti Gezegen Dişli Sistemi Türkiye'de İlk ve Tek Mermer ve Granit Zeminleriniz Işıldasın...
23 Şubat 2018

Granit Silim ve Cilalama Sistemleri

23 Şubat 2018

Granitte Ayna Parlaklığı

23 Şubat 2018

Mermer ve Granit Cilalama da Devrim

23 Şubat 2018

%100 Yerli Sermaye 2 Yıl Garanti

23 Şubat 2018

Gezegen Dişli Sistemi Türkiye'de İlk ve Tek

23 Şubat 2018

Mermer ve Granit Zeminleriniz Işıldasın...

El Yıkamak Neden Önemlidir?

 

El yıkamak; soğuk algınlığı, hepatit A, menenjit, grip ve ishale neden olan virüslerden korunmak için ilk savunma hattımızdır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış raporlar bulunmuyor ancak virüsler ve temasla bulaşan mikroplar hakkında geniş istatistik bilgilerinin her yıl yayınlandığı ABD’den bir kaç örnek verelim. Sadece ABD’de her yıl 52 milyon soğuk algınlığı vakası görülüyor ve gıda kaynaklı virüslerin yaklaşık 250 çeşidi bulunuyor.

Bir köpeğin salyasının içinde 100′den fazla mikrop var ve bu mikroplar sizi hasta edebilir. Tabii her köpek sevdiğinizde ya da yemek yediğinizde hasta olacaksanız anlamına gelmiyor, ancak ellerinizi düzenli olarak yıkayarak bu riski azaltmanız mümkün.

Gün içinde ellerinizle temas ettiğiniz yüzeyleri bir düşünün. Tuvaletler, elden ele dolaşan paralar, alışveriş torbası, otobüs kapısı, taksi koltuğu, başkasının kullandığı bir kalem…. bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç olarak bir yüzeyden mikrop almanız ve farkında olmadan bu mikrobu ağzınıza, yüzünüze veya gözlerinize bulaştırmanız yüksek bir olasılık. Hastalıklara karşı gerçekten korunma istiyorsanız buna ellerinizi gün içinde periyodik aralıklarla yıkayarak başlayabilirsiniz.

Örneğin grip virüsü bulaştığı yüzeylerde 2 ile 8 saat arası aktif kalır ve bu süre içinde yüzeye temas eden onlarca insana bulaşabilir. Ayrıca düzenli el yıkamak, gıdalar yoluyla bulaşan hastalıkların %50′sinden korunma sağlar. Bu alanda yapılan bir araştırmaya göre, ellerini düzenli olarak yıkayan çocukların %24 daha az hasta olduğu ve mide ağrılarına yol açan hastalıklardan %51 daha az etkilendikleri belirlenmiştir.

Ellerinizi Mikroplardan En İyi Şekilde Arındırmak için

Ellerinizi 10-15 saniye suyun altında tutmak mikropları temizlemez. Maksimum sayıda mikroptan kurtulabilmek için ılık su ve sabunla yaklaşık 30 saniye yıkamalısınız. Mikroplar daha çok parmak aralarında kümelendiğinden bu bölgelere özellikle dikkat edin. Anti bakteriyel sıvı sabunlar ekstra temizlik ve koruma sağlayabilir. Ellerinizi yıkarken tırnakları ve tırnak aralarını fırçalamayı unutmayın. Gün içinde su bulamazsanız anti bakteriyel el temizleme bezleri ile ellerinizi sabunla yıkayana kadar hijyen sağlayabilirsiniz.

Kulak Temizleme Yöntemleri

 

Kulak içindeki yapışkan, balmumuna benzeyen madde, kulağın enfeksiyonlardan korunması, dışardan gelen kirin kulak zarına kadar ilerlemesinin engellenmesi ve kulak içindeki bakteri oluşumunun yavaşlatılması açısından gereklidir. Ancak zaman içinde kulağı koruyan bu madde tozla birleşerek sertleşir ve büyür. Bunun sonucunda kaşıntıya ve geçici duyma kaybına yol açabilir. İşte bu noktada kulağa ve kulak zarına zarar verilmemesi için doğru temizleme yöntemlerinin kullanılması gerekir. Pamuklu kulak çubukları ilk anda en kolay çözüm olarak görülse de, doğru kullanılmazsa kiri daha derine iterek kulak tıkanıklığının artmasına neden olabilir.

Kulak Çubuğunu Doğru Kullanmak

Kulakları temizlemenin en kolay yöntemi duştan sonra pamuklu kulak çubuğu kullanmak olabilir. Pamuklu çubuğu çok derine kadar indirmeden, hafif hareketlerle kulak deliği çevresinde gezdirmek kiri temizlemenizde yardımcı olabilir. Çubuğun kulak deliğine çok sokulması kiri aşağı itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir.

Kulak Temizlemek İçin Diğer Yöntemler

Hidrojen peroksit kulak kirini temizlemek için kullanılmaktadır. Kulak kanalını kurutabileceğinden haftada 1-2 günden fazla kullanmayın. Eczanelerde damlalık içinde hazır olarak satılan hidrojen peroksit bulabilirsiniz.

Hidrojen peroksit kiri yumuşattıktan sonra başınızı tıkanan kulağınızın aksi yönünde eğerek bir miktar ılık su dökün. Dış kulağınızı çekerek kulak kanalını düzeltin. Daha sonra başınızı tıkanan kulak tarafına doğru eğip kirin çıkmasını bekleyin.

Bu işlemlerden sonra kulağınızı bir havlu veya saç kurutma makinesi (soğuğa ayarlı ve en az 25 santim mesafeden) ile kurutabilirsiniz.

Kulak kirini temizlemek için geleneksel olarak kullanılan bir diğer yöntem ise mumla yapılan işlemdir. Teoride mum ateşinin sıcaklığı ile kulak içerisinde dışarı doğru vakum yaratılarak kirin çıkması sağlanmaktadır. Ancak bu yöntemin işe yaradığına bir klinik araştırma bulunmamaktadır. Bu gibi yöntemleri kullanmadan önce kulak sağlığınızı korumak adına önce doktorunuza danışmalısınız.

Temizlik Makineleri

 

Temizlik Makineleri Sitemizi Ziyaret Ediniz.

Temizlik Makinaları Yedek Parçaları

Temizlik Makinaları Yedek Parçaları

Temizlik Makineleri Sarf Malzemeleri

Temizlik Makineleri Sarf Malzemeleri

Online Satış!

Temizlik Makineleri ve Yedek Parçaları Online Satış

Forum-Bilgi

Temizlik Endüstrisinin Kalbi Burada Atıyor.

Uygulama Videoları

Uygulama Videolarımızı İzleyebilirsiniz.